Vyber region:
Vyhledávání:

Colorterapie - léčba barvou

Colorterapie je metoda alternativního léčení s pomocí barev. Osvětlování vhodnými barvami se dá využít při různých lidských potížích. S touto alternativní léčebnou metodou se setkáte takřka v každé solné jeskyni.

Colorterapie má pravděpodobně kořeny v ajurvédě. Někteří lidé připisují její vznik čínské nebo staroegyptské kultuře. V tradiční čínské medicíně je každý lidský orgán spojen s určitou barvou. Právě ajurvéda definovala spojení sedmi hlavních lidských čaker s barvami. Čakry udržují a rozdělují energii v těle. Každá čakra má svou dominantní barvu – tyto barvy se však mohou dostat do disharmonie. To může způsobit nesoulad v lidském těle. A právě působením správné barvy lze tento nesoulad odstranit.

Čakry a jejich pozice v lidském těle
Čakry a jejich pozice v lidském těle

Červená barva
Červená barva zvyšuje pocit bezpečí, sebedůvěry a aktivity. Způsobuje zrychlení dechu, zvyšuje svalové napětí a krevní tlak, zrychluje metabolismus – obecně tedy zlepšuje oběhové funkce. Dokáže příznivě působit při chudokrevnosti, astmatu, nemocech hrtanu a chronickém kašli. Osoby s přebytkem červené barvy mohou být dominantní, fyzicky hrubí a vulgární.
 

Oranžová barva
Oranžová barva v sobě má pozitivní náboj. Příznivě působí proti depresím, nespokojenosti a pesimismu. Může být doplňkově použita proti nemocem jako je ztráta chuti, anémie, anorexie. Osoby s přebytkem oranžové barvy mohou být zmatené a unavené.
 

Žlutá barva
Žlutá barva působí proti nemocem lymfatického systému, posiluje nervový systém. Zlepšuje také lidský metabolismus. Osoby s přebytkem žluté barvy mohou trpět ztrátou koncentrace, zlomyslnosti a nevyzpytatelnosti.
 

Zelená barva
Zelená je barvou koncentrace. Působí harmonizačně, snižuje bolest, neutralizuje. Působí proti nemocem jako je bronchitida, dávivý kašel. Pozitivní vliv má na relaxaci a detoxikaci těla. Osoby s přebytkem zelené barvy mohou trpět letargií, ztrátou motivace a starostlivostí.
 

Modrá barva
Modrá barva je barvou míru a nekonečna. Působí příznivě při astmatu, zánětlivých a kloubních onemocněních. Pomáhá při bolestech hlavy a migrénách. Osoby s přebytkem modré barvy mohou být pochybovačné, nedůvěřivé, apatické a melancholické.
 

Indigová barva
Rozvíjí psychické vnímání a intuici. Působí příznivě při nemocech, které postihují oči, uši a nos. Indigové barvě jsou také připisovány uklidňující účinky. (Pozn. autora: indigová barva je barva mezi modrou a fialovou.)
 

Fialová barva
Fialová je barva emocí a meditace. Příznivě působí při nemocech lymfatického systému. Uklidňuje také nervový systém. Osoby s přebytkem této barvy mohou trpět sklony k fanatismu a dominanci.
 


Zpracoval: SOLNÉ-JESKYNĚ.info, zdroj: Wikipedia, obrázek převzat z Wikipedia.
 

Hlavní město Praha Středočeský kraj Zlínský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Jihomoravský kraj Pardubický kraj Kraj Vysočina Královéhradecký kraj Jihočeský kraj Liberecký kraj Ústecký kraj Plzeňský kraj Karlovarský kraj