Vyber region:
Vyhledávání:

Názor lékaře na solné jeskyně I.

V České republice se objevil nový hit: uměle vybudované solné jeskyně. Jak potvrzuje přední pražský odborník prof. MUDr. Jiří Homolka, DrSc., pobyt v solné jeskyni má pozitivní efekty u průduškového astmatu. Zlepšuje také projevy senné rýmy a některých dalších chorob horních a dolních dýchacích cest.

"Naši třináctiletou dceru trápí alergická rýma 360 dní v roce," říká Miroslava Čuříková z Prahy. "Letos se nám poprvé po osmi letech nepodařilo zajet k moři, které jí alergii vždycky zlepšilo. Proto jsme se rozhodli vyzkoušet kúru pěti návštěv v Solné jeskyni. Její efekty nás příjemně překvapily. Dceři se tu dobře dýchalo. Rýma se jí uvolnila, sliznice zklidnily a její potíže významně zmírnily. To je bezvadné, ale zůstáváme nohama na zemi. I když jí pobyt v jeskyni pomohl, alergii nevyléčí. Mohu ho však vřele doporučit všem rodičům, kteří marně hledají, co by jejich alergickým dětem pomohlo. Určitě si kúru zopakujeme. Tím spíš, že je cenově dostupná pro naprostou většinu lidí."

Ne každý alergik se dočká tak příznivého efektu jako dcera paní Čuříkové. Lidé, kterým negativní projevy alergie u moře obvykle ustoupí, však mají slušnou šanci na to, že jim solná jeskyně zlepší stav choroby. Pobytů v ní musí být ovšem několik (alespoň pět) a po určité době je nutné kúru zopakovat.
 

V jiném světě

"Zavřel jsem za sebou dveře a jako bych se ocitl v jiném světě. Na podlaze i na stěnách jeskyně byla sůl. Tlumené světlo prosvítalo skrze solné kameny na zdech. Sedl jsem si do křesla, ze kterého jsem si jednoduchým pohybem vyrobil lehátko, a přikryl se dekou. Z reproduktorů se ozývala jemná relaxační hudba. Světla umístěná za solnými kameny vytvářela v jeskyni různobarevné efekty. V jednom z výklenků protékala slaná voda. Nemusel jsem nic, jen dýchat prosolený silně ionizovaný vzduch a vnímat zvláštní, uklidňující atmosféru. Někteří lidé se tu uvolní tak, že usnou. Relaxační účinky pobytu v jeskyni a příznivé efekty vzduchu prosyceného solemi, který cirkuluje přes bloky soli a čističku vzduchu, jsou příčinou léčebných efektů jeskyně na naše zdraví."
 

Vypojit se ze zásuvky

Pavlína Vaňková chodí do solné jeskyně preventivně, aby tu relaxovala. Užívá si jí. Několik známých ji upozornilo, že se v poslední době pořád usmívá. Bere s sebou i dva své potomky. Ti si tady hrají se solí jako s pískem a poslouchají pohádkový program pro děti. Její příbuzná, která má lupénku, si sem koupila permanentku. "Tak jsem zvědavá, jestli jí to pomůže," říká Pavlína Vaňková. "Ale i kdyby se tu jenom uvolnila a oddychla si od svých starostí, tak to podle mě vůbec není málo."

Když Václav Koza přestal kouřit, začínal každé ráno nepříjemným kašlem. V solné jeskyni se mu lépe dýchalo a odkašlávalo. A po několika pobytech v ní byly ranní kašle mírnější. Navíc si v jeskyni i příjemně oddychl.

"Nikdy bych nevěřila, že člověk může v jeskyni tak výrazně zregenerovat síly," říká herečka Petra Špindlerová, kterou diváci znají z role sekretářky Haničky z Rodinných pout. "Že se tu může tak uvolnit a odpočinout si." Ví o čem mluví. Chodila do jeskyně celý týden. Přicházela sem unavená po zkouškách na premiéru hry Kennedyho děti v pražském A Studiu Rubín.
 

Užitečný doplněk

Lékaři chápou pobyt v solné jeskyni jako doplňkovou léčbu zejména u chorob dýchacích cest a alergií. Může ho však absolvovat také člověk zdravý. Preventivně, třeba před obdobím chřipek. Nebo proto, aby se uvolnil a zbavil napětí, případně negativních emocí.

Provozovatelé jeskyní uvádějí, že jeden 45 minutový pobyt v jeskyni nahradí 2-3 dny u moře. Ale je to jen odhad. Efekty jeskyně jsou u každého člověka trochu jiné a mají různou dobu trvání. Je to podobné jako v případě pobytu u moře, tedy klimatologické léčby.


Autor: prof. MUDr. Jiří Homolka, DrSc.

Výtah z životopisu:
pracoviště: I. klinika tb a respiračních nemocí 1. LF UK a VFN
1998 - přednosta I. kliniky tuberkulózy a respiračních nemocí 1. LF UK a VFN
2004 - funkční specializace ČLK F 18- rigidní a intervenční bronchologie
2004 - licence ČLK - primář oboru TRN
1981 - 1998 člen výboru ČPFS, 1994-1998 předseda výboru České pneumologické a ftizeologické společnosti
1990 - dosud člen European Respiratory Society (ERS)
1994 - 2006 člen International Union against Tuberculosis and Lung Diseases (IUATLD)
1995 - dosud člen American College of Chest Physicians (ACCP)
1994 – dosud Německá pneumologická společnost (DGP)
2002 - dosud vědecký sekretář České lékařské společnosti J. E. Purkyně

Publikováno s laskavým svolením autora.
 

Hlavní město Praha Středočeský kraj Zlínský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Jihomoravský kraj Pardubický kraj Kraj Vysočina Královéhradecký kraj Jihočeský kraj Liberecký kraj Ústecký kraj Plzeňský kraj Karlovarský kraj