Vyber region:
Vyhledávání:

DOPORUČUJEME:
masáže
solárium
 

Názor lékaře na solné jeskyně III.

Při poslední návštěvě s rodinou v solné jeskyni v Jelení Hoře - Kaplicích jsem se začal zamýšlet nad fenoménem těchto zařízení. V Polsku i na Slovensku solných jeskyní v posledních letech vyrostlo jako hub po dešti.

Pokud přijmeme fakt, že jejich návštěvnost i oblíbenost, je dlouhodobě vysoká, pak musíme konstatovat, že nejde o nějakou módní záležitost. Je třeba detailně zkoumat vliv mikroklimatu těchto jeskyní na lidský organismus. Zkoumáním účinků opakovaného pobytu v těchto zařízeních bych návštěvníky rozdělil do dvou skupin.

 
První kategorie

Jedná se o osoby nemocné nebo dlouhodobě léčené. Mají různé obtíže: počínaje onemocněními horních a dolních cest dýchacích, přes poruchy látkové přeměny, onemocnění zažívacího traktu, endokrinologická onemocnění, alergie, srdečně - cévní dysfunkce a s ní spojený zvýšený krevní tlak.

V neposlední řadě jde o osoby s kožními onemocněními, jako je psoriáza - lupénka a různé druhy dermatózy. Blahodárný vliv pobytů v solných jeskyní na tato onemocnění je nevyvratitelný a prokazatelný. Nemůžeme ani zapomenout na vliv tohoto mikroklimatu na nervovou soustavu při léčbě neurózy, psychosomatických obtíží a různých fobií. Podobné způsoby léčby, které se zakládají na bázi přírodních metod, se v současnosti používají i v nejvyspělejších státech. Tyto procedury se využívají jako metody doplňkové a jednoznačně zlepšující účinky léčby a následnou rekonvalescenci.

 
Druhá kategorie

Do této skupiny bych zařadil lidi bez zdravotních problémů. Každý z nás však podléhá vlivu vnějšího okolí. Nepravidelně a nezdravě se stravujeme, často žijeme v permanentním stresu a každodenní shon se negativně odráží na našem rozpoložení a náladě. Jsme unavení, apatičtí a nespokojení.

Pobyt v solné jeskyni, spojený s poslechem relaxační hudby (tichý šum moře, zpěv ptáků a jiná příjemná instrumentální hudba), je balzámem na naše nervy. Při těchto procedurách můžeme hovořit i o aromaterapii. Neopakovatelná vůně mořské soli obohacená o jiné přírodní látky má neocenitelný vliv na celý náš organismus. A to je podstata a tajemství solných jeskyní. Právě v nich najdeme skutečné mořské klima.

Jeskyni vnímáme všemi smysly. Stávají se podstatným elementem pomáhajícím při léčbě mnoho závažných chorob. Mohou však také působit preventivně při snížení rizika vzniku různých onemocnění.

Vraťme se na samý začátek mé úvahy. Pokud je to doopravdy jen móda, pak v tomto případě by měla být všeobecně akceptována vzhledem na svůj blahodárný, ozdravný vliv na lidský organizmus. Netvrdím, že jednou místo posezení v baru si budeme domlouvat setkání v solných jeskyních, ale kdo ví?


Autor: lek. Med. Aleksander Sielużycki - polský specialista na interní medicínu, balneologii a fyzikální medicínu

Publikováno s laskavým svolením autora.
 

Hlavní město Praha Středočeský kraj Zlínský kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Jihomoravský kraj Pardubický kraj Kraj Vysočina Královéhradecký kraj Jihočeský kraj Liberecký kraj Ústecký kraj Plzeňský kraj Karlovarský kraj